Granuliniai, dujiniai ir elektriniai katilai
Prieš pirkdami šildymo katilą, sužinokite, kokio reikia būtent jums – tik taip galėsite nepasiklysti tarp didžiulės šildymo katilų pasiūlos ir nepasiduoti reklamoms. Į šildymo katilo kainą įtraukite ir jo montavimo kaštus – patikėję šį darbą specialistams gal ir sumokėsite daugiau, bet tvirtai žinosite, kad viskas padaryta taip, kaip reikia. Montavimo kaina – įvairi, o priklausys nuo to, ar reikės taisyti esamą, o galbūt įrengti naują vamzdyną.
Dujiniai šildymo katilai populiariausi šalyse, kuriose žiema itin atšiauri, jie varomi gamtinėmis dujomis arba propanu. Jei perkate savo pirmąjį dujinį šildymo katilą, vadinasi, turėsite jam paruošti ir visą sistemą ir vamzdyną. Dujiniai šildymo katilai šildo bene geriausiai ir optimaliausiai: namus sušildo itin greitai ir gan nebrangiai. Vis dėlto, pakeisti buvusį ar sumontuoti naują šildymo katilą dažnai yra sudėtinga, nes dar reikia:
- Pakeisti arba įrengti naują vamzdyną; atlikti esamo vamzdyno apžiūrą.
- gauti atitinkamus leidimus.
- išmontuoti senąjį šildymo katilą.
Kita šildymo katilų rūšis – elektriniai šildymo katilai. Šie katilai populiaresni šiltesnio klimato šalyse ir kainuoja pigiau, be to, juos paprasta bei saugu naudoti – tereikia įjungti į elektros lizdą. Vis dėlto, elektriniai katilai šildo prasčiausiai, naudoja daug elektros energijos, todėl šildymas kainuoja brangiau.
Esama ir aplinkai draugiškų šildymo alternatyvų – saulės elementų, geoterminio šildymo sistemų, kuriomis naudodamiesi ne tik šildysite savo namus, bet ir prisidėsite prie aplinkos tausojimo. Prieš pirkdami tokias šildymo sistemas, būtinai pasitarkite su specialistais: galbūt ten, kur jūs gyvenate, nėra daug saulės, o gal jūsų gyvenamojoje vietoje neleidžiama rengti geoterminio šildymo tinklų. Atminkite, kad įsirengti aplinkai draugiškas alternatyvas atsieina brangiai, tad toks šildymo būdas gali ir niekada neatsipirkti, tačiau brangstant tradiciniams šildymo būdams, ekologiškos alternatyvos tampa vis patrauklesnės.
Renkuosi šildymo katilą. Į ką turėčiau atkreipti dėmesį?
Nepamirškite, kad pagrindinė šildymo katilo funkcija – šildyti jūsų namus. Turite seną, vis dar veikiantį katilą ir galvojate, kad jau reikėtų pirkti naują, veiksmingesnį šildymo katilą? Atkreipkite dėmesį į šią informaciją:
- Pasiskaičiuokite, kiek už dujas ar elektrą mokate dabar ir šią sumą padauginkite iš 12.
- į šildymo katilo kainą įtraukite ir jo montavimo darbų kainą.
- naujojo šildymo katilo naudojimo kaštus už metus padalinkite iš senojo šildymo katilo naudojimo kaštų už metus.
- apskaičiuokite, kiek šilumos energijos sutaupysite įsigiję naująjį šildymo katilą.
- jei naujasis šildymo katilas jums atsipirks tik po daugiau nei 10 m., rinkitės pigesnę alternatyvą. Šildymo katilas geriau šildys, jei sutaisysite varvantį vamzdyną ar pagerinsite namų šilumos izoliaciją.
Namų dydis ir BTU (britų terminis vienetas)
Kadangi šildymo katilų pajėgumas labai skiriasi, nusipirkę smarkiai jūsų namo poreikius viršijantį ar per silpną silpną šildymo katilą rizikuojate prarasti nemažai pinigų.
Apskaičiuokite namų kvadratūrą ir sužinosite, kokio pajėgumo šildymo katilo reikia būtent jums. Šiltesnėse vietovėse užtenka 30-35 BTU, naujesni namai paprastai turi geresnę šilumos izoliaciją ir jiems pakanka 30-35 BTU, o štai gyvennat šaltesniame klimate gali reikėti ir 50-60 BTU.
Pavyzdžiui:
- BTU šiltame klimate: 2 500 x 30 = 75 000 BTUs
- BTU vidutiniame klimate: 2 500 x 40 = 100 000 BTUs
- BTU šaltame klimate: 2 500 x 50 = 125 000 BTUs
- BTU labai šaltame klimate: 2 500 x 60 = 150 000 BTUs
100,000 BTU šildymo katilas nebūtinai efektyviai šildys tokio BTU lygio namą. Į skaičiavimus įtraukite ir šildymo katilo AFUE (metinio kuro efektyvumo naudojimo) duomenis. Jei šildymo katilas turi 100,000 BTU, o jo AFUE lygis – 80, vadinasi, katilas šildys tik 80 proc. ir pasieks 80,000 BTU. Norėdami apskaičiuoti, ar šildymo katilo pajėgumo užteks jūsų namams, metinio kuro efektyvumo naudojimo duomenis paverskite procentais ir padauginkite iš jūsų namų BTU – šitaip gausite tikrąjį jūsų šildymo katilo BTU kiekį.
Pavyzdžiui:
- AFUE 80: 80 x 100 000 BTU = 80 000 BTU
- AFUE 90: 90 x 100 000 BTU = 90 000 BTU
- AFUE 80: 80 x 125 000 BTU = 100 000 BTU
- AFUE 90: 90 x 125 000 BTU = 112 500 BTU
Tiksliau apskaičiuosite būtent jūsų namams reikalingą šildymo katilo pajėgumą apskaičiavę šildymo katilo apkrovas. Anksčiau daugelis šio ne pačio lengviausio būdo vengdavo, nes tai reikalauja daug žinių ir išmanymo. Vis dėlto, tikslūs tokių skaičiavimų rezultatai leidžia namų savininkams tiksliai žinoti, ko reikia būtent jiems. Apkrovos skaičiuojamos atsižvelgiant į:
- Namo pamatų tipą;
- namo stogo tipą;
- namo izoliaciją;
- namo langų rūšį, kiekį ir išsidėstymą;
- namo durų rūšį, kiekį ir išsidėstymą;
- norimą vidutinę temperatūrą;
- namo vietą;
- namo dydį;
- namo padėtį;
- pirmines statybos medžiagas;
- kraštovaizdžio ypatumus, dėl į namą patenka daugiau saulės ir pan.
Dažniausiai šildymo katilas veikia 15-25. Jei jūsų katilas dar nėra toks senas, galbūt jums užteks jį pataisyti ir jis ir toliau puikiai veiks. Vis dėlto, naujesni šildymo katilai geriau šildo, todėl jie – gera investicija. JAV vyriausybės nurodymu, nuo 2013 m. mažesnio nei 78 proc. AFUE šildymo katilai nebenaudojami, o juos privaloma keisti naujesniais, kurių AFUE siektų bent 80 proc. Naujesni šildymo katilai ir tylesni bei ekologiškesni – dar iki 1992 m. sumontuoti šildymo katilai JAV švaistė ne tik energiją ir namų savininkų pinigus, bet ir teršė gamtą. Svarbu atminti, kad dažnai reikia atnaujinti ir naujoms šildymo sistemoms pritaikyti vamzdynus ar ventiliacijos angas. Šildymo katilas tėra viena iš plačios sistemos dalių, kurią reikia tinkamai paruošti. Naujo vamzdyno kaina priklauso nuo jūsų namo aukštų, vamzdžių ir kitų angų kiekio bei galutinio namo remonto kaštų įvedus vamzdžius. Prieš pirkdami pasidomėkite apie jūsų norimam šildymo katilui skiriamą garantiją, nes dažniausiai garantija suteikiama ir jūs bent kelerius metus galite nesirūpinti dėl katilo remonto ar naujų dalių. Daugelis šildymo katilų gamintojų siūlo klientams įsigyti papildomas katilo remonto ar naujo dalių sumontavimo garantijas.
Štai kokios yra pagrindinės daugelio šildymo katilų dalys:
- Maitinimo jungiklis: gamtinėmis dujomis varomiems šildymo katilams veikti reikalinga ir elektra – ja siunčiami signalai į ir iš termostato, o dėl saugumo kai kurios šildymo katilo dalys be elektros neveiks. Laimei, šiuolaikiniams šildymo katilams daug elektros nereikia.
- uždarymo ventilis: paprasta prie šildymo katilo pritvirtina svirtis, kurią nulenkus galima paleisti šilumą į namus. Svarbu žinoti, kur yra uždarymo ventilis dėl saugumo.
- bandomosios lemputės: šia lempute užkuriamos dujos. Anksčiau ši lemputė degdavo visada, tačiau tokia sistema pasirodė nenaudinga. Naujesnėse sistemose bandomosios lemputės dega dėl elektros.
- ventiliatorius: viena svarbiausių šildymo katilų dalių, kuriuo vamzdžiuose šildomas oras. Nepamirškite nuolat patikrinti, ar ventiliatorius švarus ir veikia tinkamai.
- degikliai: degikliai varomi įkaitusiomis dujomis. Bandomosios lemputės užkuria degiklius, šie sušildo dujas į šilumokaitį keliaujančias dujas. Būtent dėl degiklių Į sistemą nepatenka dulkės ar kitos nereikalingos aplinkos dalelės, be to, taip nuo ugnies apsaugomi ir šildymo katilo naudotojai.
- šilumokaitis: išlenkta metalinių vamzdžių sistema, kuria degikliais sušildytos dujos keliauja toliau. Vamzdžius pasiekusios dujos ventiliatoriaus stumiamos virš šilumokaičio, o vamzdynais keliaudamas oras įkaista.
- deginimo kamera: deginimo kameroje sukuriama trauka, dėl kurios karštos dujos pasiekia šilumokaitį ir keliauja toliau, o dėl gaubto nepatenka į aplinką.
- tiekimo kanalas: juo sušildytas oras siunčiamas į namus. Čia yra ir amortizatoriai, kuriais reguliuojamas iš katilo einantis oras. Kai kurie amortizatoriai valdomi ranka, o kiti – elektra, tad atsako į termostato signalus.
- grąžinimo kanalas: juo atvėsęs oras per filtrus grįžta į šildymo katilą.
- kondensato nutekėjimo vamzdis: varinėjant karštą ir šaltą orą aplinkoje neišvengiamai susidaro drėgmė. Iš sistemos kondensato nutekėjimo vamzdyje saugiai pašalinama drėgmė ir nepakenkiama šildymo katilui.